Rodinný dům (dřevostavba) ve Velkém Týnci

Referenční stavba společnosti FENIX - provozní náklady pro elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR (topné rohože) v dřevostavbě ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Nízkoenergetický rodinný dům, ve kterém je instalováno elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR, je situován 8 km jihovýchodně od Olomouce v obci Velký Týnec. Dům byl dokončen a je užíván od 1. 12. 2012.

Základní údaje o objektu

Objekt byl projektován jako jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím o půdorysu 11x11 m a zastavěné ploše 121 m², doplněný o kryté stání pro dva osobní automobily. Konstrukce domu je samonosná, celodřevěná, obvodový plášť je tvořen z dřevoštěpkových desek, doplněných o minerální tepelnou izolaci tl.160 mm, parotěsnou folií, tepelnou izolací tl.50 mm a sádrokartonový obklad 12,5 mm. Fasáda je provedena z prkenného obkladu s venkovním nátěrem, na vnější straně je také 50 mm izolace. Střecha je polovalbová.

Přízemí domu tvoří kromě zádveří, chodby, koupelny, samostatného WC a technické místnosti především hlavní obytná místnost, propojená s kuchyní a jídelním koutem, nechybí ani ložnice a druhý pokoj. Další prostory jsou k dispozici v obytném podkroví, protože však dům obývá mladý a prozatím bezdětný pár, není prostor v podkroví využíván.

 

Zastavěná plocha 121 m²
Užitná (vytápěná) plocha 1.NP 103 m²
Zatím nevyužívaná plocha 2.NP 70 m²
Vypočítané tepelné ztráty 7 kW
Hlavní domovní jistič 3 x 25 A
Domovní sazba D 45d

 

Vytápění a ohřev TUV

Celé přízemí, s výjimkou technické místnosti ve které je instalován přímotopný konvektor ECOFLEX, vytápí elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR. Jde o topné kabely PSV umístěné na podlahové izolaci a zalité do anhydridové vrstvy. Podlahovou krytinu tvoří zátěžová vinylová podlaha s dekorem dřeva. Úsporný provoz vytápění zajišťuje regulace - v každé místnosti je programovatelný prostorový termostat s podlahovou sondou.

V podkroví jsou nainstalovány čtyři přímotopné konvektory ECOFLEX 1000 W, protože však tento prostor zatím není využíván, jsou trvale vypnuty. I tak se zde ale díky únikům tepla z přízemí udržuje v zimě teplota v rozmezí 13-17°C.

Důležitým zdrojem jsou v tomto objektu krbová kamna, umístěná v hlavní obytné místnosti v přízemí. Tato kamna jsou během zimy pravidelně využívaná, na rozdíl od jiných podobných objektů, kde obvykle tvoří pouze doplňkový zdroj. Elektrické podlahové vytápění udržuje v celém přízemí trvalou teplotu 20°C, pouze v ložnici je teplota snížena na 18°C. Dům je v tomto režimu podlahovým vytápěním udržován celý den až do cca 16 hodiny, kdy po návratu ze zaměstnání uživatelé zatopí v krbových kamnech. Odpoledne a večer jsou pak hlavním topným zdrojem právě krbová kamna. Dle vyjádření uživatelů byly v zimní sezoně 2012/2013 spáleny 4 m³ dřeva, v sezoně 2013/2014 byly díky velmi mírné zimě pouze 2 m³ palivového dříví.

Ohřev TUV, která se významným způsobem podílí na celkové energetické bilanci objektu, je zajištěn zásobníkovým ohřívačem ARISTON 200 dm³ s integrovaným tepelným čerpadlem vzduch/vod. Ohřívač s TČ je umístěn v technické místnosti, nasávání a výdech vzduchu je přes obvodovou stěnu vyvedeno do venkovního prostoru. Tepelné čerpadlo má příkon 750 W, přídavná topná tyč pak příkon 1,5 kW.

Pořizovací a provozní náklady

Vzhledem k tomu, že velkou část prací si zajišťoval investor svépomocí, nelze vyčíslit cenu topného systému úplně přesně. S ohledem na velikost objektu i soupis použitého materiálu však lze provést poměrně relevantní odhad. Pro zajímavost jsou vyčísleny i náklady na TČ pro ohřev TUV a krbová kamna, protože obě zařízení mají nezanedbatelný vliv na provozní náklady a jsou pravidelně využívána (ceny jsou uvedeny včetně DPH):

  • elektrické vytápění včetně regulace a montáže: 82 tis
  • ohřívač vody s integrovaným TČ: 36 tis
  • teplovzdušná krbová kamna: 34 tis

Provozní náklady jsou převzaty z pravidelného vyúčtování za spotřebu elektrické energie, nejsou zde však obsaženy náklady za palivové dříví. Dle informace od uživatelů lze od drobných dodavatelů zakoupit dříví v ceně cca 1 500 Kč/m³, což představuje průměrné navýšení nákladů na teplo o cca 4,5 tis/rok.

 

Období Spotřeba CZK včetně DPH
NT (kWh) VT (kWh)
02/2013 - 02/2014 3 366 683 16.239,-
02/2014 - 02/2015 3 984 796 16.847,-

 

TOPlist